1 puan yazan GN⁺ 1 시간 전 | 1 yorum | WhatsApp'ta paylaş
  • MacBook Neo, $599 fiyatla iPhone 16 Pro için kullanılan A18 Pro’yu sunarak M3~M4 seviyesinde tek çekirdek tepkiselliği veriyor, ancak sürekli yük altındaki performansı çok farklı
  • A18 Pro, soğuk başlangıç Geekbench 6 testinde tek çekirdekte 3.569, çok çekirdekte 8.879 puan aldı; ancak geliştirme işleri ve ısıl doygunluk sonrası keskin biçimde düştü
  • Tüm çekirdek stres testinde 60 saniye sonra CPU kullanımı %570’ten %207’ye gerileyerek fansız tasarımın belirgin ısı uçurumunu ortaya koydu
  • A18 Pro, M4 ile çekirdek mimarisini paylaşsa da bellek bant genişliği yarı seviyede ve CPU·GPU çekirdek sayıları da daha az olduğu için sürekli performans farkı büyük
  • En büyük kısıt 8GB RAM üst sınırı ve yükseltilememesi; bunda DRAM kıtlığı, A18 Pro tasarımı ve fiyat stratejisi birlikte etkili

MacBook Neo’nun özellikleri ve kırpılan noktalar

  • MacBook Neo, 4 Mart 2026’da tanıtılan, Apple’ın $599’lık dizüstü bilgisayarı; M serisi yerine iPhone 16 Pro’da kullanılan A18 Pro ile geliyor
  • A18 Pro, TSMC’nin ikinci nesil 3nm süreci olan N3E ile üretiliyor; 6 çekirdekli CPU’ya sahip (2 performans çekirdeği 4.04GHz + 4 verimlilik çekirdeği 2.42GHz), ayrıca 5 çekirdekli GPU, 16 çekirdekli Neural Engine ve 35 TOPS sunuyor
  • Temel model 8GB birleşik LPDDR5x bellek ve 256GB SSD sunarken, 512GB depolama ve Touch ID içeren model $699
  • 13 inç Liquid Retina ekran 2408×1506 çözünürlük ve 500 nit sunuyor; batarya 36.5Wh ve belirtilen değerlere göre videoda 16 saate, web kullanımında 11 saate kadar gidiyor
  • Ağırlığı 2.7 pound; fansız alüminyum şasiyle ve Silver, Indigo, Blush, Citrus renkleriyle geliyor
  • $599 fiyatını tutturmak için MagSafe, Thunderbolt, arkadan aydınlatmalı klavye, haptik trackpad, P3 geniş renk gamı, True Tone, Wi‑Fi 7 ve 12MP web kamerası çıkarılmış; yerine 1080p web kamerası konmuş
  • Bağlantı noktaları USB-C 3 10Gbps 1 adet, USB-C 2 480Mbps 1 adet ve 3.5mm jak; USB-C portlarından birinin USB 2.0 hızıyla sınırlı olması belirgin bir zayıflık

Doğrudan ölçülen üç farklı ısı durumu

  • Test düzeni

    • Test cihazı MacBook Neo (Mac17,5), Apple A18 Pro, 8GB birleşik bellek, 256GB SSD ve macOS Tahoe 26.3.2 idi; tüm testler aynı cihazda 12 saat içinde yapıldı
    • Cold start koşulunda cihaz gece boyunca dinlendirildi, USB masa fanının üstüne konarak şasi ortam sıcaklığında tutuldu ve Claude Code ile ekran paylaşımı kapalıyken 2 dakikalık soğuma arasıyla art arda 3 kez çalıştırıldı
    • Dev workload koşulunda soğuk başlangıç durumundan itibaren Claude Code (Opus 4.6, 1M context) arka planda çalıştırılarak, yapay zeka kodlama yardımcısının bellek ve aralıklı CPU kullandığı geliştirici iş akışı temsil edildi
    • Post thermal soak koşulu ise CPU kullanımını %570’e çıkarıp güçlü termal kısma yaratan 5 dakikalık tüm çekirdek stres testinden sonraki en kötü senaryoyu ifade ediyor
  • Geekbench 6 sonuçları

    • Fan destekli soğuk başlangıçta 3 çalışmanın ortalaması tek çekirdekte 3.569, çok çekirdekte 8.879 oldu ve yayınlanan A18 Pro skorlarıyla neredeyse birebir örtüştü
    • Üç temiz soğuk çalıştırmada tek çekirdek sapması sadece 7 puandı; test koşuları Run 1, Run 2, Run 3 olarak paylaşıldı
    • Claude Code etkin geliştirici iş yükünde skorlar tek çekirdekte 709, çok çekirdekte 1.305 oldu; bu da soğuk başlangıca göre tek çekirdekte %80 düşüş anlamına geliyor
    • 5 dakikalık tüm çekirdek stres testi sonrası ısıl doygunlukta ise tek çekirdekte 476, çok çekirdekte 1.340 görüldü; bu da soğuk başlangıca göre tek çekirdekte %87 düşüş demek
    • Geliştirici iş yükündeki 1.305 çok çekirdek ve ısıl doygunluk koşulundaki 1.340 çok çekirdek puanı neredeyse aynı; bu da Neo’nun ısı veya bellek sınırına dayandığında sürekli çok çekirdek performansının benzer bir tabana indiğini gösteriyor
  • 60 saniyelik ısı uçurumu

    • 5 dakikalık tüm çekirdek stres testinde A18 Pro, ilk 60 saniye boyunca 6 çekirdeğin neredeyse %100’e yakın çalışmasıyla CPU kullanımını yaklaşık %570’e çıkardı
    • T+60 ile T+75 arasında kullanım %570’ten %207’ye düştü; yani yalnızca 15 saniyede %64 düşüş yaşandı
    • Sonraki 4 dakika boyunca çip %188 ile %360 arasında gidip geldi ve patlama tipi performansını geri kazanamadı
    • T+240 anında SoC kısa süreliğine %448’e kadar yeniden yükselmeyi denedi ama hemen yeniden kısıldı
    • Technetbook, A18 Pro’nun 105°C termal sınıra ulaşıp 3.3GHz’ten yaklaşık 2.3GHz’e indiğini doğrularken; TweakTown sıvı soğutmayla Geekbench skorunun %18 iyileştiğini, Hackaday ise su soğutmalı modifikasyonla oyun kare hızının iki katına çıktığını kaydetti
    • Sürekli yük altında kızılötesi termometreyle ölçülen kasanın en yüksek yüzey sıcaklığı 97.6°F(36.4°C) oldu; yani içte çip 105°C’deyken performansın %87’si kaybediliyor ama cihaz diz üstünde hâlâ rahat hissediliyor
  • Gerçek kullanım açısından anlamı

    • MacBook Neo, uzun mesafe koşucusundan çok bir sprinter gibi; 60 saniye içinde biten küçük proje derlemeleri, toplu fotoğraf işlemleri ve kısa video klip render’larında yüksek tek çekirdek performansı sunuyor
    • Uzun video kodlama, büyük build’ler ve eğitim döngüleri gibi 1 dakikayı aşan sürekli yüksek yük işlerinde performans ciddi şekilde düşüyor
    • Web’de gezinme, ofis işleri, hafif geliştirme ve medya tüketimi gibi sayfa yükleme, belge kaydetme ve uygulama açma etrafında dönen işler çoğunlukla burst karakterinde olduğu için ısı duvarına çarpmayabilir
    • Ayrı gerçek kullanım incelemesi için MacBook Neo Review bağlantısı veriliyor

CPU ve GPU benchmark karşılaştırması

  • MacRumors’un 5 Mart 2026’da paylaştığı gerçek Geekbench 6 sonuçlarında MacBook Neo tek çekirdekte 3.461, çok çekirdekte 8.668, Metal GPU’da 31.286 puan aldı
  • 3.461’lik tek çekirdek puanı, M1’in 2.346 puanından %47 daha hızlı; M2 ve M3’ü geride bırakıyor ve M4’ün 3.696 puanına %6~7 mesafede kalıyor
  • $600 sınıfındaki rakiplere kıyasla Intel Lunar Lake Ultra 5 226V’den %38, Snapdragon X Plus’tan ise %43 daha yüksek
  • Henüz çıkmamış Snapdragon X2 Plus 3.311 puanla yakın görünse de hâlâ $700 altı dizüstülerde sevk edilmiyor
  • Çok çekirdekte ise 6 çekirdekli (2P+4E) yapı nedeniyle performans M1 seviyesine daha yakın ve Intel 8 çekirdekli Ultra 5 226V’nin 9.702 puanının, Snapdragon X Plus’ın 11.345 puanının gerisinde kalıyor
  • M4 Air’in 14.730 çok çekirdek puanı Neo’dan %70 daha yüksek; bu nedenle kod derleme, paralel build ve sürekli çok iş parçacıklı işlerde fark açılıyor
  • GPU tarafındaki Metal skoru 31.286 ile M1 Air’in 33.148 puanının biraz altında; M4 Air’in 54.630 puanı ise %75 daha yüksek
  • A18 Pro modern bir mimariye sahip olsa da GPU çekirdeği sayısı 5 olduğu için M1’deki 7~8 çekirdeğe göre daha az paralel shader birimi sunuyor; video düzenleme, 3D ve oyun Neo’nun asıl güçlü alanı değil

A18 Pro ile M4 arasındaki ilişki

  • A18 Pro ve M4, ARMv9.2-A komut setini, Apple’ın özel Everest performans çekirdeklerini, Sawtooth verimlilik çekirdeklerini ve TSMC N3E 3nm üretim sürecini paylaşıyor
  • Geekbench tek çekirdek puanını saat hızına göre normalize ettiğinizde iki çip de GHz başına yaklaşık 857 puan veriyor; yani IPC pratikte aynı
  • GPU shader çekirdek mimarisi de donanımsal ışın izleme ve mesh shading özelliklerini paylaşıyor; Neural Engine de yine 16 çekirdek ve 35 TOPS ile aynı
  • Sistem düzeyinde ise fark büyük. A18 Pro, 2P+4E 6 çekirdek CPU, 5 çekirdek GPU ve 4.04GHz P çekirdeği sunarken; M4, 4P+6E 10 çekirdek CPU, 10 çekirdek GPU ve 4.40GHz P çekirdeğiyle geliyor
  • Bellek bant genişliği A18 Pro’da 60GB/s, M4’te 120GB/s; yani iki kat fark var ve bu, büyük matris işlemleri, yüksek bitrate video kodlama ve GPU render gibi bellek bağımlı işlerde belirleyici oluyor
  • A18 Pro’nun System Level Cache’i 24MB, M4’ünki ise resmi olmayan kaynaklara göre 16MB; bu da ana belleğe erişim sıklığını bir miktar azaltabiliyor
  • Termal tasarım tarafında A18 Pro, iPhone için tasarlandığından sürekli güç tüketimi yaklaşık 4W düzeyinde; Neo’nun daha büyük fansız kasası biraz alan sağlasa da özel soğutucuya sahip MacBook Air’deki M4’e göre uzun süreli çok çekirdek yükünde daha erken kısılıyor
  • Baby M4” ifadesi günlük tepkisellik için uygun olsa da bant genişliği, ısı ve I/O farkları nedeniyle sürekli yük performansı M4 seviyesinde değil

$599’u mümkün kılan silikon ekonomisi

  • A18 Pro kalıp alanı, TechInsights kalıp fotoğraflarına göre yaklaşık 105mm²; bu, yaklaşık 140mm² olan M4’ten %25, yaklaşık 440mm² olan M4 Max’ten %76 daha küçük
  • Küçük kalıp, wafer başına daha fazla çip üretilebilmesi ve hata oluşabilecek silikon alanının azalması sayesinde daha yüksek verim demek
  • Standart 300mm TSMC wafer’ı 105mm² üzerinden yaklaşık 586 gross die üretebiliyor; N3E 16 ay olgunlaştıktan sonra verimin %85~90 olduğu tahmin edildiğinde wafer başına sağlam kalıp sayısı 498~527 aralığına geliyor
  • Apple’ın tahmini $18.000~$20.000 wafer maliyetine göre, paketleme ve test öncesi kalıp başına maliyet $34~$40, tam yansıtılmış SoC maliyeti ise yaklaşık $38~$47
  • Karşılaştırma için M4 yaklaşık 140mm² ile wafer başına yaklaşık 430 gross die, M4 Max ise yaklaşık 440mm² ile yaklaşık 130 gross die seviyesinde; buna göre A18 Pro’nun ham silikon maliyeti M4’ün yaklaşık üçte biri, M4 Max’in yaklaşık dörtte biri
  • Apple yılda yaklaşık 230 milyon iPhone sevk ediyor ve A18 Pro Eylül 2024’ten beri yüksek hacimde üretildiği için, 3nm EUV tape-out maske maliyeti olan $10 milyon~$20 milyon ve tasarım mühendisliği maliyeti zaten yüz milyonlarca cihaz üzerine amorti edilmiş durumda
  • Neo ayrıca iPhone üretiminde altıncı GPU çekirdeği başarısız olan binning A18 Pro kalıplarını da absorbe edebilir; bu da Neo’nun 5 çekirdekli GPU yapılandırmasıyla uyumlu
  • SoC, bellek, depolama, ekran, şasi, batarya, klavye ve kablosuz parçaların toplam tahmini BOM’u yaklaşık $200~$290; $599 satış fiyatı da Ar-Ge, pazarlama ve dağıtım öncesinde %50~58 brüt marja işaret ediyor
  • Apple’ın şirket genelindeki %47 brüt marjı ve $436 milyar geliriyle karşılaştırıldığında da Neo’nun zararına satılan bir ürün değil, kârlı bir ürün olduğu sonucuna varılıyor

2026 RAM kıtlığı ve 8GB stratejisi

  • MacBook Neo’ya yönelik en büyük eleştiri, 8GB RAM üst sınırı ve bunun yükseltilememesi; aynı fiyat bandındaki Windows ve Qualcomm rakipleri 16GB sunuyor
  • 2026’daki DRAM kıtlığı, sıradan bir arz-talep döngüsünden çok, küresel bellek üretim kapasitesinin yapay zeka altyapısı için HBM tarafına yapısal biçimde kaydırılmasının sonucu olarak açıklanıyor
  • Nvidia H100/B200 gibi yapay zeka hızlandırıcılarında kullanılan HBM, standart DDR5 veya LPDDR5x’e göre GB başına yaklaşık 3 kat wafer alanı tüketiyor; Through-Silicon Via ara bağlantılarına uygun büyük kalıplar ve %50~60 verimle 12-high yığınlama gerektiriyor
  • Samsung, SK Hynix ve Micron, dünya DRAM üretiminin %93’ünü kontrol ediyor ve ileri wafer çıktısının %40’ına kadarını HBM’ye ayırmış durumda gösteriliyor
  • Micron’un Aralık 2025 itibarıyla tüketici bellek pazarından tamamen çekildiği belirtiliyor
  • IDC bunu, “Nvidia GPU’ları için HBM yığınlarına ayrılan her wafer, orta sınıf akıllı telefonların LPDDR5X modüllerine ya da tüketici dizüstü SSD’lerine ayrılamayan bir wafer’dır” diye ifade ediyor
  • DDR5 32GB kit fiyatı 2025’in üçüncü çeyreğinde $120 iken 2026’nın birinci çeyreğinde $350 oldu; PC BOM’unda belleğin payı da Gartner’a göre %16’dan %23’e çıktı
  • TrendForce, 2026’nın ilk çeyreğinde PC DRAM sözleşme fiyatlarının bir önceki çeyreğe göre %90~95 artacağını öngördü ve 2026’da üretilen tüm bellek çiplerinin %70’inin veri merkezlerince tüketileceğini belirtti
  • Gartner, 2026’da küresel PC sevkiyatlarının %10,4 düşeceğini ve ortalama fiyatın %17 artacağını öngörüyor; Lenovo, Dell, HP, Acer ve ASUS’un da %15~20 fiyat artışı doğruladığı belirtiliyor
  • Gartner’ın projeksiyonuna göre “$500 altı giriş seviyesi PC segmenti 2028’e kadar ortadan kalkacak”
  • 8GB seçiminin dört bağlamı

    • Maliyet düşürme gerçekten var; kıtlık dönemindeki fiyatlarla 8GB LPDDR5x Apple’a yaklaşık $25~$35’e mal oluyor ve bunu 16GB’a çıkarmak cihaz başına ek $25~$35 demek
    • Ancak Apple’ın %47 brüt marjı ve $436 milyar geliri düşünüldüğünde bu ek $30 karşılanabilir; dolayısıyla karar yalnızca maliyet zorunluluğundan kaynaklanmıyor
    • Bellek denetleyicisi de gerçek bir kısıt. A18 Pro, daima 8GB ile gönderilen iPhone 16 Pro için tasarlandığından LPDDR5x denetleyicisi bu paket düzenine göre yapılandırılmış
    • 16GB’a çıkmak farklı bellek paketleme ve PCB yönlendirmesi gerektirirdi; Apple ise ilk nesil bütçe odaklı üründe bunu tercih etmedi
    • DRAM kıtlığı bir fiyat şemsiyesi oluşturuyor; rakip dizüstü fiyatları %15~20 arttıkça Apple’ın sabit $599 fiyatı zamanla daha rekabetçi hale geliyor
    • 2025 ortasında 16GB ile $600 olan Windows dizüstü aynı özelliklerle $700~$750 bandına çıkarken, Apple RAM’i yarıya indirerek kıtlığa maruziyetini de yarıya düşürüyor
    • Ekosistem geliri de hesaba katılıyor; Neo alan kullanıcı iCloud+ ve Apple One aboneliği başlatırsa 2 yıllık cihaz ömrü boyunca $240~$480 hizmet geliri yaratabilir

Uygun kullanıcılar ve uygun olmayan işler

  • MacBook Neo; web’de gezinme, e-posta, belge düzenleme, streaming, mesajlaşma, hafif fotoğraf işleri ve cihaz üzerinde Apple Intelligence çalıştırmak için uygun
  • M3 nesli öncesindeki tüm Mac’lerden daha hızlı tek çekirdek performansı sayesinde günlük işler hızlı hissettirebilir
  • Geliştirme işleri, içerik üretimi, video düzenleme, sanal makineler, ağır çoklu görev ve macOS yükü sonrasında uygulamaların düzenli olarak yaklaşık 1.5~2GB üstü kullanılabilir belleğe ihtiyaç duyduğu işler için uygun değil
  • I/O tarafındaki kısıtlar da büyük. USB 2.0 portlarından biri veri aktarımı için pratikte pek işe yaramıyor, Thunderbolt yokluğu hızlı harici depolamayı zorlaştırıyor ve şarj sırasında tek USB 3 portu da işgal edilmiş oluyor
  • MacBook Air’in $1.099 fiyatı ile Neo’nun $599 fiyatı arasında $500 fark var; ancak Air bunun karşılığında 2 kat RAM, 2 kat çok çekirdek performansı, Thunderbolt, MagSafe, arkadan aydınlatmalı klavye, P3 ekran, Wi‑Fi 7 ve 12MP kamera sunuyor
  • Bütçe elveriyorsa Air daha iyi seçim; Neo ise $1.099’un seçenek olmadığı kullanıcılar için düşünülmüş bir ürün

Sonuç ve ilgili kaynaklar

  • MacBook Neo, Apple için eşi görülmemiş fiyat seviyesinde mühendislik açısından etkileyici ve kriz halindeki bir pazardan yararlanacak şekilde stratejik zamanlamayla çıkarılmış bir ürün
  • A18 Pro tavizli bir çip değil; M4 ile aynı çekirdek mimarisini paylaşıyor ve tek iş parçacıklı işlerde M3~M4 seviyesinde performans veriyor
  • Apple, olgunlaşmış iPhone silikonunu büyük ölçekte yeniden kullanarak ek Ar-Ge maliyetini ortadan kaldırıyor ve $599 fiyat noktasında bile sağlıklı marjla ürün sevk ediyor
  • Temel kısıt işlemci değil, 8GB bellek üst sınırı; bu da A18 Pro’nun bellek denetleyicisi gibi mühendislik kısıtları, DRAM kıtlığının fiyat etkisi ve ekosistem dönüşümüne dönük stratejik hesapların birleşiminden doğuyor
  • 8GB hızlı yaşlanacak ve yükseltilemeyecek; bu nedenle 12GB veya 16GB’lı ikinci nesil Neo açık biçimde sıradaki ürün olarak görülüyor
  • Mart 2026 itibarıyla $500 altı PC’lerin yok olduğu ve ortalama dizüstü fiyatlarının %17 arttığı bir ortamda; $599’lık bir MacBook, M3 seviyesinde tek çekirdek performansı, alüminyum şasi ve 16 saat pil ömrü, Apple’ın son yıllardaki en stratejik ürünlerinden biri olarak değerlendiriliyor
  • Ek MacBook Neo kaynakları

1 yorum

 
GN⁺ 1 시간 전
Hacker News görüşleri
  • 2020'de 8GB M1 Air aldım; “ne kadar ucuz olursa fazla ucuz olur?” ve hoyrat kullanılacak bir seyahat dizüstü bilgisayarı deneyi gibi düşünmüştüm, ama sonunda iki yıl boyunca hiç pişman olmadan ana dizüstü bilgisayarım olarak kullandım ve sonra okul için oğluma verdim
    Hâlâ aldığım günkü kadar kusursuz durumda ve kullanması keyifli. Apple yazılımındaki saçmalıklar ayrı ama en az 10 yıl kullanılabilecek gibi duruyor; hatta okul bitene kadar bile dayanabilir gibi, ama önünde daha 9 yıl olması yüzünden bunu yüksek sesle söylemek biraz utandırıyor

    • Çıktıktan birkaç hafta sonra M1 Air 16GB aldım ve 6 yıldan uzun süredir kullanıyorum; bugün bile her gün aynı anda birkaç Docker container'ı, VS Code'u, çok sayıda Electron uygulamasını, küçük bir macOS arm sanal makinesini ve bir sürü tarayıcı sekmesini çalıştırıyorum
      Son zamanlarda Claude'un sanal makine ortamını da birlikte çalıştırıyorum; bellek baskısı genelde sarıya kadar çıkıyor ama tepkisellik Intel dönemindeki Mac'lerden çok daha iyi, başkasının Windows dizüstü bilgisayarını ödünç almaktan da çok daha kullanılabilir. Swap yüzünden SSD de aşınmıyor; CLI istatistiklerine inanacaksak SSD aşınması sadece %3
      Çocuklar kanepede dururken bir kez üstüne basıp klavyenin bir tarafındaki kasayı eğdi ama neredeyse tamamen eski haline döndü; hatta karakter bile kattı. 1099 dolarlık bir donanımın bu kadar uzun dayandığını ilk kez görüyorum
    • Donanım açısından katılıyorum ama Apple yazılım desteğini kestiğinde çevrimiçi kullanım değeri azalıyor
      Intel tabanlı Mac'ler Linux kurulunca 13 yıllık bir makine bile birçok iş için yeterli oluyor, ama Apple Silicon için Apple desteği bittikten sonra seçeneklerin ne olacağını merak ediyorum. Asahi projesi iyi bir girişim ama uzun vadede varlığını sürdürür mü, ilerideki M serisi varyantlarını da destekler mi bilmiyorum
    • Birkaç gün önce seyahat için 8GB M1 Air aldım; 48GB M4 kullanmaktan gelince biraz bellek kaygım vardı
      Ama sonuçta sevmediğim Siri ve Spotlight indeksleme gibi şeyleri kapatmama vesile oldu; VS Code, iTerm ve Docker Desktop yerine Zed, Ghostty ve OrbStack'i de keşfettim. Artık bellek sınırı daha çok kafamdaki bir mesele gibi görünüyor; Etkinlik Monitörü'ne takıntı yapmadıkça gayet iyi çalışıyor
    • Kısa süre önce doğum günü hediyesi olarak M2 Air 8GB aldım ve üstüne OpenBSD kurdum; çok memnunum
      İhtiyacım olan işi yapıyor, pili uzun gidiyor ve taşınması kolay
    • Utanmaya gerek yok. Apple bilgisayarları değerini ve performansını şaşırtıcı derecede uzun süre korudu; Apple Silicon öncesinde de böyleydi
      Ben de hâlâ M1 Pro bir makine kullanıyorum; daha birkaç yıl rahat gider gibi duruyor
  • Açılıştan hemen sonra işletim sisteminin belleğin %75'inden fazlasını yemesi ideal değil
    “macOS ek yükünden sonra uygulamalara yaklaşık 1.5-2GB bellek kalıyorsa”, bu ürünün ömrü boyunca macOS'un hiç şişmeyeceğine bahis oynuyorsun demektir. İşletim sisteminin bellek kullanımı sadece birkaç puan artsa bile bu modelin kullanıcıları uygulamalara ayırabildikleri belleğin büyük bir kısmını kaybeder
    Bu model bazı bölgelerde planlı eskitme yasalarının konusu bile olabilir

    • Yıllardır 600 dolar bandında çöp Windows dizüstü bilgisayarlar vardı; gerçekten onların Neo'dan daha uzun ömürlü olacağını mı düşünüyorsun?
      Böyle bir yasa çıkarsa bunun sebebi sadece Apple'ın yüksek görünürlüğü olur. Neo'dan önce de elektronik atık seviyesindeki ürünlerin rafları doldurmasına göz yumuluyordu
    • O sayı büyük ihtimalle yanlış
      Benim Mac'im Safari ve birkaç uygulama açıkken, 6.5GB cache dosyası dahil 9GB RAM kullanıyor. Muhtemelen kullanılan bellekten cache'i çıkarmayı unuttular
    • HN bu dizüstü bilgisayardan tamamen kopuk. Bu tür analizleri kimse umursamıyor; insanlar sadece ucuz bir Mac istiyor
      O kadar çok satıyor ki A19 işlemci tedarikinde bile sorun yaratıyor. Ve 8GB hedef müşteri kitlesi için yeterli
    • Geliştirme dışı işler için 8GB MacBook Air M1 kullanıyorum ve gerçekten harika
      macOS bellek yönetimini çok iyi yapıyor
    • Bu mantığın gerçek dünyadan kopuk olduğunu düşünüyorum
      Aynı yonga setini paylaşan iPhone 16, hedeflenen aynı kullanıcı kitlesinin benzer işleri olan çoğunlukla web gezintisini daha yıllarca sorunsuz yapabilecek. iPhone 16 normalde 3-6 yıl boyunca faydalı olabiliyorsa, MacBook Neo da amaçlanan kullanım için aşağı yukarı o kadar ömre sahip
      Ben de gerçekten MacBook Neo satın alıp her gün ağırlıklı olarak web gezintisi için kullanıyorum ve gayet iyi. Ağır işleri 16 çekirdek/32 thread ve 128GB belleğe sahip büyük makineye SSH ile bağlanıp yapıyorum
      Planlı eskitme yasaları en az 10 yıl gecikti ama Apple en kötü fail değil. Aslında 1-2 yılı zor gören ve yazılım güncellemesi garantisi fiilen olmayan ucuz Android telefon ve tablet pazarının tamamı çok daha önce böyle yasaları hak etmişti
  • USB 2 portunu şarj için kullanıp USB 3 portunu harici aygıtlar için boş bırakmak mantıklı
    USB 4'ün teorik 40Gb/s hızına kıyasla sadece 10Gb/s destekliyor ama 600 dolarlık dizüstü bilgisayar pazarında bu hız herkes için yeterli

    • Apple dizüstü bilgisayarları seviyorum ama veri aktarımında USB ve SDCard donanımı yüzünden o kadar çok sorun yaşadım ki lanetli miyim yoksa delirdim mi diye düşünmeye başladım
      USB 3 ile onlarca GB taşımak bile kullanılan sürücüye göre tamamen şansa kalıyor. Benzer reklam hızlarına sahip bilinen markalarda bile bazı USB bellekler 2024 MBP'de fiilen kullanılamaz durumda, önceki 2015 MBP'de de benzer sorunlar vardı. Aktarım hızı o kadar düşüyor ki işe yaramaz hale geliyor
      2024 MBP'de hangi microSD adaptörünü hangi microSD kartla kullanırsam kullanayım kart anında aşırı ısınıyor ve işletim sistemi içinde düzgün kullanılamıyor. Sadece tam boy SDCard çalışıyor
      Benzer yazıları başka yerlerde de gördüm; pahalı bir cihazdaki az sayıdaki çevre birimi portundan birinin aslında uyumlu olması gereken donanımın çoğuyla sorunlu olması epey büyük bir problem gibi görünüyor
    • 10Gb/s ve 8GB RAM sınırı, Neo'da kullanılan iPhone 16 Pro çipinin kısıtlarından geliyor
      Gelecek yılın modeli muhtemelen 12GB RAM alır
    • “İşlevsel olarak işe yaramaz” demek garip bir yorum
      Fare, klavye, yazıcı, hatta Pro olmayan iPhone modelleri bile tam hızda gayet destekleniyor. 600 dolarlık PC alıcısının sahip olabileceği ortalama ucuz USB sürücüler için de muhtemelen yeterince hızlıdır
      Bu gerçek dünya bakışı değil, Silicon Valley teknoloji manyağı bakışı
    • Doğru ama o USB 3 portunun çok fazla iş yapması gerekiyor
      Aynı zamanda tek görüntü çıkış portu olduğu için düzgün bir dongle fiilen şart. 600 dolarlık PC'lerde USB C'nin yanında USB A 3.0, HDMI, bazen Ethernet bile görmek nadir değil
    • Teknik olarak doğru olabilir ama Mac kullanıcılarının bunu gerçekten hissedip hissetmeyeceğinden emin değilim
      Muhtemelen A19 çipinin bir kısıtı ama birçok insan sadece fiyat etiketine bakıp satın alıyor
  • Yazarın yazıya açıkça bir şekilde dahil olduğu belli ama keşke doğrudan kendisi yazsaymış
    Benchmark verilerini Claude'a verip metnin geri kalanını ona yazdırmış gibi okunuyor

    • Yapay zeka yazmış olsun ya da olmasın, aynı şeyleri sürekli tekrar eden ve gerçek olguları anlatmaktansa gelecek bölümleri ve “derin içgörüleri” vaat etmeye daha çok kelime harcayan kötü bir yazı
    • “Bottom line:” ve “Here's the math.” kısmında koptum
      Belli ki epey emek verilmiş, o yüzden daha da üzücü
  • Yanımda bir Mac bulunsun ve ekibin macOS'a özel geliştirme ortamı sorunlarını debug edebileyim diye bir Neo aldım
    PowerPC döneminden beri macOS'u ana sistem olarak kullanmamıştım
    İş için büyük ölçüde VS Code Remote SSH'ye dayandığımdan bir tür ince istemci gibi kullandığım söylenebilir, ama sonunda diğer makinelerimden daha çok Neo'yu kullanır oldum
    Windows ve Fedora makinelerimde 2-4 kat daha fazla RAM var ama 20 Firefox sekmesi ve Slack gibi birkaç Electron uygulamasını aynı anda kullanırken Neo'nun tepkiselliği de benzer şekilde iyi

    • Ben de bu amaçla bir tane almayı planlıyorum
      Geliştirme işlerimin çoğunu zaten VS Code Remote gibi bir yöntemle ya da Vim ile sunucuda yapıyorum; Tailscale sayesinde de her yerden Mac Mini kullanmak kolay. Eğitim indirimiyle Neo 500 dolar olunca karar vermek epey kolaylaşıyor
      Daha önce Apple Store'da Logic Pro gibi birkaç büyük uygulamayı açıp bir yandan da yaklaşık 50 tarayıcı sekmesi denemiştim; Neo hâlâ iyi çalışıyordu. İyi bir ince istemci olacak gibi
  • Ev dışında kullanmak için bir Neo aldım ve gerçekten çok isabetli oldu
    Air nüfusun %99'u için yeterliyse, Neo da fiyatın yarısına nüfusun %90'ı için yeterli olmaya çok yakın

    • Yazıda CPU'nun Apple'a 50 doların altında mal olduğu söyleniyor
      Neden bu tür dizüstü bilgisayar çipleri Windows ve Linux dünyasında daha yaygın değil diye merak ediyorum. Fiyat, kalite ve performansta bu ürünle yarışan Dell veya Framework dizüstü bilgisayarlar nerede?
    • Ev dışı kullanım için bilgisayar ya da ikinci/elden ele geçecek bir dizüstü bilgisayar olacaksa, bu ödün çok daha mantıklı
  • Eşim bir Neo aldı ve çok memnun
    8GB bellek sınırı konusunda endişeliydim ama makul sayıda sekme açıkken Claude Code ile web geliştirme yapıyor ve hissedilir bir yavaşlama yok. Oldukça iyi iş çıkarıyor
    Dürüst olmak gerekirse MacBook Air satışlarını yamyamlayacak kadar iyi görünüyor

    • Önceki nesil Intel Air üzerinde Claude Code, Claude Desktop, Codex ve Docker Desktop çalıştırıyorum
      RAM 12GB olduğu için biraz farklı ama daha fazla uygulama açarken dikkat etmek gerekiyor. Yükseltmeyi bekliyorum; Neo olabilir ama ikinci el bir M serisi daha olası
    • Yeni MacBook Air'den çok ikinci el MacBook Air satışlarını yamyamlayabilir gibi görünüyor
  • Neo epey harika ve fiyat bandındaki tavizleri de tamamen makul
    Yine de ikinci nesil A19 Pro kullanıp RAM'i 12GB'a çıkarır ve soğutma sistemini biraz iyileştirirse gerçekten muhteşem olur

    • Bir sonraki MacBook Air'de buhar odası teknolojisi olmasını isterim
      Neo SoC'nin üstüne sadece tek bir metal plaka koymak bile ısı kapasitesini artırırdı
    • Şu anki Neo'da bile küçük bir termal pad ile kasaya temas sağlamak sıcaklıklar açısından epey yardımcı oluyor
    • A19 Pro kullanan ikinci nesil, “olur mu”dan çok “ne zaman” meselesi gibi görünüyor
  • MacBook Neo şaşırtıcı; Apple'ın bu kadar düşük bir fiyata neler çıkarabildiği etkileyici
    Ama bugün sabah kız kardeşim MacBook Neo almalı mı diye sorduğunda, aynı fiyata refurbished M2 MacBook Air 16GB önerdim. Tek çekirdek performansı daha düşük ama çok çekirdek daha iyi ve sıradan kullanıcıların %90'ının kullanımında CPU'dan önce sınırın RAM olacağını düşünüyorum
    Başkaları da aynı hesabı yapıyor mu merak ediyorum

    • Çıtayı en az M3'ten başlatırdım
      M2 daha eski bir mimari kullanıyor, WiFi 6E yok ve tek çekirdek performansı da biraz daha düşük. Refurbished cihazda pil değişmediyse M2'nin pili şimdiden yarıya kadar kullanılmış olabilir
    • İkinci el varsa, daha fazla RAM olan seçenek muhtemelen doğru tercih
      Yalnız renk konusunda taviz vermen gerekebilir. Gerçekçi olmak gerekirse M1 ile sonrası arasındaki farkı hisseden kişi sayısı çok az; hissedenler de kendi dizüstü bilgisayarını seçecek kadar zaten bilgili olur
    • Dizüstü bilgisayarları kırma ya da düşürme alışkanlığın yoksa M2 Air 16GB mantıklı seçim
      İkinci el bir Air'e muhtemelen AppleCare eklemeyeceksin, bunu da hesaba katmak gerekir
  • Apple inanılmaz derecede iyi donanım ve yazılım yapıyor; uzun ömürlü oluyor ve gerçekten çalışıyor
    Ama 7 yıl sonra Apple güncellemeleri alamadığı için pratikte atılması gerekiyor ve dünya sadece tarayıcının içinde yaşamadığı sürece giderek uyumluluk sorunlarına düşüyor
    Bir Apple bilgisayarı satın aldıysam, Apple'ın belirlediği süre boyunca değil, ben istediğim sürece gerçekten benim olmasını isterim. Yine de harika bilgisayarlar

    • İstediğin süre boyunca senin oluyor; ilk satın aldığında uyumlu olan yazılımlar da çoğu zaman çalışmaya devam ediyor
      GarageBand gibi erişim hakkın olduğu ama kurmadığın bir yazılımın orijinal sürümünü artık indirememe gibi istisnalar var. Genelde bir şey öylece “durmuyor” ama dünya ilerlemeye devam ediyor. Tüm yazılımların sonsuza kadar eski sürümlerle ve geriye dönük uyumlu kalması mı bekleniyor emin değilim
      Makul alternatif olarak Linux kurup gayet iyi kullanabilirsin. Dizüstü bilgisayarla gelen yazılımlardan farklı bir set olur ama artık Linux masaüstü de gerçekten epey iyi
    • Benim 2019 MacBook Pro son Intel yılı modeli ve şimdi 7 yaşında; “sinir bozacak kadar” iyi çalışıyor
      Yani yenisini alma isteğim büyük ama hâlâ değiştirmeyi haklı çıkaramıyorum, sinir bozucu olan da bu
    • Beklentileri doğru ayarlarsan hâlâ gayet işe yarıyor
      2013 iMac'in en yeni modelin yaptığı her şeyi yapmasını beklemiyorum ama atölye tezgâhında 3D yazıcı kontrol istasyonu olmasını bekliyorum ve gerçekten bunu iyi yapıyor. Büyük ihtimalle daha uzun süre de yapmaya devam edecek
    • Geçen yıl ikinci el dükkânından 2015 iMac'i 100 euroya aldım
      Biraz yavaş ama YouTube gibi işler için iyi çalışıyor, bilgisayarın kendisi neredeyse yeni gibi görünüyor ve ekranı gerçekten çok güzel. Bir ara Linux kurmayı düşünüyorum
    • Bu arada Chromebook 10 yıl güncelleme alıyor